csarenfrdeelhuitkoplptruskes

Zámecký park a zámecký rybník Trnávka

Zámecký rybník

Zámecký park u rybníka je příjemné místo pro odpočinek a relaxaci. Nalezneme zde významné dřeviny, především lípy velkolisté a malolisté, dub letní, břízy, vrby jívy, javory, jírovec maďal aj. V celé lokalitě se vyskytují některé vzácné druhy obojživelníků. Jsou to skokan zelený, rosnička zelená a skokan krátkonohý, jenž se nachází pouze na dvou místech na severní Moravě. Z plazů zde můžeme potkat slepýše křehkého, ještěrku obecnou, užovku obojkovou aj. Nad vodní hladinou létají vážky rodu Leucorrhinia. Z botanického hlediska je tato lokalita mimořádně významná jako jedno z mála míst kriticky ohrožené vodní kapradinky nepukalky plovoucí. V posledních letech se na rybníku usadil párek labutí, jemuž se zde daří vyvést mláďata.

Vytisknout

Bartošovický zámek

Zámek Bartošovi...

Bartošovický zámek je čtyřkřídlý s malým zavřeným nádvořím. Ve vstupní hale a v sálech v 1. patře je množství dochovaných prvků interiérové výbavy z 19. stol. - balustrádové zábradlí, dřevěné kazetové obklady, kazetové dveře a dřevěné kazetové stropy. Krásou a zachovalostí vyniká knihovna s mramorovým krbem, dnes využívaná jako Obřadní síň. V současné době je zámek sídlem Regionu Poodří, svazku 21 obcí zájmového území řeky Odry a jeho blízkého okolí. Činnost svazku je zaměřena na rozvoj služeb na venkově, na obnovu kulturního a přírodního dědictví. Dále je sídlem MAS Regionu Poodří, o. s. a Turistického informačního centra. V reprezentativních prostorách zámku se nachází obřadní síň a další prostory jsou využívány k pořádání slavnostních hostin, seminářů a školení. Dále zámek nabízí možnost ubytování s celkovou kapacitou 41 míst, kde I. patro zámku nabízí 6 pokojů (dvou a třílůžkových) s kapacitou 14 míst, se zařazením ubytování do kategorie penzionu*. II. patro bylo v roce 2010 rekonstruováno a návštěvníkům je k dispozici 9 pokojů (dvou, tří, čtyř a pětulůžkových) s vlastním sociálním zařízením a celkovou kapacitou 27 míst, se zařazením ubytování do kategorie penzionu* superior.
Dále se v zámku nachází Výstavní expozice Moravského Kravařska, která je rozdělena do 4 tématických celků: Galerie osobností, Moravské Kravařsko, Bartošovický zámek vč. minulosti a přítomnosti Poodří, Vojenská historie a lazaretní pokoj.

Pokračovat ve čtení

Vytisknout

Zámek a statek v Jeseníku nad Odrou

Konečná podoba zámku je ve stylu pozdního baroka. Kolem zámku byl zřízen zámecký park, kdysi bohatý na vzácné stromy jako buk červenolistý, borovice černá, jinan dvoulaločný, platan. Zámek sloužil majitelům jako letní sídlo. Bez expozice.

Více informací na: http://www.zamekjesenik.com/

Vytisknout