csarenfrdeelhuitkoplptruskes

Albrechtičky

Albrechticky 60Albrechtičky – obec ležící ve střední části Chráněné krajinné oblasti Poodří na pravém břehu řeky Odry a v blízkosti letiště Ostrava-Mošnov. Ryze česká obec je poprvé připomínána již v roce 1411, kdy patřila pod hrad Štramberk a později pak rodu hrabat Vetterů z Lilie.

Turistická ubyt...
Hasičská zbrojn...
Obecní hostinec
Jednota
Kaple
K místním památkám patří kostel sv. Mikuláše, panská krypta spolu s náhrobky hrabat Vetterů u kostela a také poslední roubený dům z roku 1865. V tomto domě je zřízeno informační centrum obce a místní muzeum, kde je možné shlédnout předměty užívané na venkově k obživě i zábavě našich předků. Část expozice je věnována dějinám panství Nová Horka a rodu Vetterů.Zajímavostí obce je, že na zdejší škole jako učitelé působili Jiří a Vincenc Janáček – předkové hudebního skladatele Leoše Janáčka.

Pro návštěvníky je obec atraktivní především krásnou přírodou a je dobrým výchozím bodem pro návštěvu přírodní rezervace Kotvice – soustavy rybníků s výskytem zvláště chráněných druhů rostlin, jejichž porosty jsou vyhledávány ke hnízdění a úkrytu vodních a bahenních živočichů, zejména z říše ptactva. Blízkost mezinárodní cyklotrasy Jantarová stezka, Greenways Krakov – Morava – Vídeň a další značené stezky dávají návštěvníkům možnost obdivovat romantická zákoutí Odry a okolních rybníků.

K aktivnímu pobytu lze využít blízkou půjčovnu motokár a nabídku ubytování v turistické ubytovně Kotvice. Tradiční pouť s doprovodnými akcemi připadá na svátek Cyrila a Metoděje. Při této příležitosti se koná tradiční turnaj starých garda pouliční turnaj v národní házené. Obecní slavnosti, kterými si obec připomíná získané obecní symboly se konají vždy napočátku září.

Každoročně probíhá v polovině července velmi oblíbená recesistická akce „Neckyáda“– soutěž všeho co je udržitelné na vodě a překoná zrádné vody nádrže Fojtovka.

Fotogalerie obce | Stránky obce

Tagy: Albrechtičky

Vytisknout